Tesla Sextet 637A    

Výrobce : Tesla Bratislava                                                                      
Rok výroby : 1978-1981
Rozsahy: DV, SV, KV ve dvou pásmech, VKV obě normy
Výstupní výkon: 2x 10W


SEXTET 637 A je stolní stereofonní rozhlasový přijímač vybavený tlačítkovou předvolbou rozhlasových vysílačů, vysílajících na vlnovém rozsahu velmi krátkých vín (VKV) v pásmu VKV I nebo VKV II s vyloučením příjmu v mezipásmu.
Kromě možnosti příjmu předem naladěných vysílačů na rozsahu VKV tlačítkovou předvolbou je přijímač vybaven i plynulým laděním pro možnost volby jak na rozsahu VKV, tak i pro volbu vysílačů na ostatních vlnových rozsazích (KV I, KV II, SV a DV).
Dobré příjmové vlastnosti přijímače, zejména však příjem stereofonních programů vysílaných na rozsahu VKV, ocení hlavně milovníci kvalitní reprodukce. Na přijímač lze připojit gramofon a stereofonní sluchátka.
Přijímač umožňuje na rozsahu VKV příjem monofonních a stereofonních programů. Vestavěný dekodér s automatickým přepínáním tyto příjmy navzájem rozlišuje a příjem stereofonního programu je signalizován rozsvícením indikátoru příjmu STEREO. Kvalitní stereofonní reprodukce závisí na rozmístění reproduktorových soustav, od jejich správného vyvážení a od síly přijímaného signálu. Na správné vyvážení hlasitosti reproduktorových soustav je určen ovládací prvek Balance. Příjem rozhlasových programů vysílaných na rozsahu DV a SV lze provést pomocí vestavěné feritové antény. Pro příjem vysílačů vysílajících na rozsahu krátkých vln (KV I, KV II) nebo slabších vysílačů středních (SV) a dlouhých (DV) vín je třeba použít venkovní anténu. Při příjmu vysílačů na vnější anténu musí být tlačítko (15) v základní poloze, t, j. nezatlačené. Na kvalitní příjem monofonních a streofonních rozhlasových programů vysílaných na rozsahu VKV třeba použít dobrou anténu s velkým ziskem, což je zvláště důležité při dálkovém příjmu a zejména při příjmu stereofonního programu. Kvalita naladění stanic je indikována třemi LED diodami. Přijímač může po stlačení tlačítka (8) a (6) reprodukovat záznam z gramofonových desek. Gramofon se připojuje připojovací šňůrou z jeho příslušenství na přijímač do zásuvky na zadní straně přístroje. Při provozu přijímače spolu s magnetofonem, je možné nahrávání přijímaného programu na magnetofonový pásek, přehrávání již zaznamenaného programu přes přijímač, nebo hlasitý odposlech nahrávaného programu. Při nahrávání rozhlasového programu je obsluha přijímače stejná jako při běžném příjmu. Nastavení hlasitosti, tónového zabarvení reprodukovaného programu a streováhy neovlivňuje nahrávku. Magnetofon se připojuje připojovací šňůrou z jeho příslušenství na přijímač do zásuvky (27). Při přehrávání již zaznamenaného programu třeba zatlačit ještě tlačítko (8).
Kromě volby rozhlasových vysílačů na rozsahu VKV ovládacím prvkem LADĚNÍ lze uskutečnit volbu rozhlasových vysílačů tlačítkovou předvolbou (21), která umožňuje předvolit čtyři různé vysílače, které vysílají na rozsahu VKV v pásmu VKV I nebo VKV II. Toto ocení zejména posluchači, kteří mají možnost přijímat více rozhlasových programů.


1 - indikátor vyladění
2 - regulátor hloubek
3 - regulátor hlasitosti
4 - regulátor stereováhy
5 - regulátor výšek
6 - AFC - automatické dolaďování stanic
7 - výstup na reproduktory nebo sluchátka
8 - reprodukce zvuku z vnějšího zdroje
9 - připínač mono/stereo na VKV
10 - indikátor stereo příjmu
11 - přípojka pro sluchátka
12 - Tlačítko rozsahu VKV




13 - DV
14 - SV
15 -feritová anténa
16 - KV II
17 - KV I
18 - Zap / Vyp
19 - ladění
20 - ladění bez předvoleb
21 - předvolby VKV

Tento receiver jsem dostal darem od spolupracovníka ze "sklepní" sbírky. Až na trochu ošoupanou skříň, na kterou se časem vrhnu je ve skvělé kondici. Obahuje ještě sice původní součástky, ale v zhledem k funkčnosti nemám zatím v plánu do přístroje zasahovat. Skvěle hraje na VKV, stereo prostor reprodukce je opravdu pěkný, nesrovnatelný s moderními výrobky. Tranzistorový zesilovač má také příjemný zvuk bez zbytečného šumu, jaký má například modernější Solo/Dominant. Je nutné zvolit odpovídající reprosoustavy, já provozoval s ARS 1038. Tento přístroj má i své odpůrce, jak jsem se doslechl v různých hi-fi fórech, ovšem na běžný domácí poslech je více než dostačující. K úplnosti mi chybí ještě originální reproduktory a jeho starší sourozenec Tesla Soprán. Pokud někdo nepotřebuje, u mne jim bude dobře. :)
Selena B205
Selena B211
Okean B209
Riga 103
Spidola 240
Spidola 252
Telefunken PI 101
Unitra PMP 101
Unitra Roxsana R601
Družok
Meridian 237
Sokol 304
Tesla 2835AB AVANTI 2
Tesla Sextet 637A
EI Major
Tesla 444A Duetto
VEF 206
Alpinist 418B
National Panasonic
RF-949
Philips 054